Jak na to Kuchyně Tipy a Triky

Jak navrhnout kuchyň?

Jak navrhnout kuchyň
Napsala admin

Jak navrhnout kuchyňPořekadlo, že láska prochází žaludkem je pravdivé, proto není divu, že spokojený domov se neobejde bez funkční a útulné kuchyni, kde se vaří ty nejlepší pokrmy. Do kuchyně je však potřeba skloubit praktičnost, funkčnost, bezpečnost, ale také estetičnost. Jak to vše zařídit? Držte se základních pravidel, které vám nyní osvětlíme.

Základem je organizace

Dříve, než si začnete vybírat, co vše do kuchyně chcete za spotřebiče, je důležité si správně zorganizovat v kuchyni prostor. Jestliže správně rozčleníte prostor, pak si šetříte dost času a to jak při vaření tak i při stolování. Díky tomu se dále vyhnete zbytečným komplikacím jako například, že nemáte po ruce potřebné suroviny, nebo nádobí, zrovna když je potřebujete.

V kuchyni by se měli rozlišovat základní zóny, kterých je pět. Zóna zásobovací (pro potraviny), zóna ukládání (na různé nádobí), zóna přípravy, zóna mytí a zóna vaření. Každá tato zóna by měla mít své místo přímo v kuchyni. V zónách zásobovacích a ukládacích myslete na rezervu. Během života totiž bude přibývat nádobí, stejně jako potravin, když se rodina rozroste. Místo se tak v tu chvíli bude víc než hodit. Uspořádání má svá striktní pravidla. Pokud jste praváci, je podle odborníků nejlepší uspořádání zleva: zásobovací zóna, zóna vaření, zóna ukládaní, zóna mytí a nakonec zóna přípravy. Když jste leváci, řazení by mělo být naopak. Na toto uspořádání nemá žáden vliv velikost či tvar vaší kuchyně.

Tvar uzpůsobte a podřiďte prostoru

Kuchyňská linka by měla vycházet z možností, které máte. Tedy i její tvar a velikost. Když máte kuchyň v paneláku, rozhodně zde nepatří ostrůvek. Když však máte rodinný dům, tak je zbytečné nechávat si jednoduchou a úsečkovou linku. Jestliže vám fantazie stagnuje a vy si nevybavíte jinou kuchyň, je dobré oslovit odborníky. Kromě toho se můžete inspirovat jinde, například na internetu, v prodejně nábytku či v časopisech nebo knihách. Možností je velmi rozmanité a určitě si v tom množství najdete tu, která vás svým řešením zaujme.

Výška jedině podle vás

Tvar i velikost kuchyňské linky vychází nejčastěji z prostorových možností, výšku kuchyňské linky máte plně v rukou vy. Měli byste bez problémů dosáhnout na nejvyšší polici v horních skříňkách. Zároveň myslete na to, aby vám skříňky nepřekáželi při práci. Ta nejvrchnější hrana skříněk může být výše či níže, obvykle bývá na úrovni dvou metrů. Existuje také maximum a to 210 centimetrů od podlahy. Co se týče skříněk dolních, ty jsou vyráběni standardizované. I přesto však najdete rozdíly. V nabídce jsou skříňky od 85 centimetrů do 95 centimetrů. Oceníte je například ve chvíli, kdy jste většího vzrůstu či naopak menšího. Těch pár centimetrů může neuvěřitelně pomoci.

Design je často o kompromisu

Co se týče vzhledu, v první řadě je důležité, abyste s ní byli spokojeni vy sami. Zároveň je důležité myslet taky na praktičnost kuchyně, na to, jak zapadá do interiéru domu či bytu a taky myslete na nadčasovost. Když máte malou kuchyň, je lepší volit světlejší barvy, než tmavé. Když máte doma menší děti, je lepší nevybírat vysoce lesklý povrch, na kterém vidíte každou skvrnu či otisk palce. Obrátit se můžete na zkušené odborníky, například z kuchyňského studia. Ti vám poradí, pomohou a vyberou spolu s vámi řešení, které sedne na míru vašim podmínkám a potřebám.

O autorovi

admin

Přidat komentář