Jak na to Ostatní Tipy a Triky

Jak postupovat při natírání plechové střechy?

Plechová střecha
Napsala admin

Plechová střechaBěžné klasické střechy vídáme nejčastěji na chatách či chalupách. Existují příznivci těchto střech i odpůrci. Plechové střechy mají řadu výhod, nicméně je problém udržovat tyto střechy v dobré kondici. Po čase je tak důležité, abyste střechu obnovili vhodným nátěrem. A jak se má postupovat při takovém nátěru plechové střechy? Jakou barvu zvolit, aby byla nejvhodnější?

Sestavené střechy z plátů plechových jsou spojeny k sobě klempířskými spoji. Takové střechy nejsou nejmodernější a nejestetičtější, ale mají dobré vlastnosti, díky kterým je lidé vyhledávají. Často jsou k vidění v horských a podhorských oblastech. Dobře odolávají změnám počasí a také různým povětrnostním vlivům. Stavbu umí chránit několik let a to jak před sněhem, prudkým deštěm tak i před ostrým sluncem. Mají také výhodu oproti dřevu a to tu, že plechovou střechu nenapadnou červotoči a ani houby. Nicméně střechu musíme chránit, aby kov nekorodoval, aby střecha plnila i funkci estetickou. Na chatě či chalupě oprýskaná plechová střecha nepůsobí vůbec hezky. Jestliže vaše střecha má oloupaný nátěr a objevují se místy i rezavé skvrny, pak je potřeba začít něco dělat a obnovit nátěr.

Přetřít střechu však nestačí

Myšlenka na to, že skočíte do obchodu, koupíte barvu na plechové střechy a natřete jí a bude hotovo je sice krásná, ale bohužel je mylná. Plechovou střechu před nátěrem je nutno dobře připravit. Znamená to tedy vyčistit jí a taky se zbavit starého nátěru, který na střeše zůstal. Barvu nanášíme jenom na podklad, který je dobře očištěn. Je to kvůli tomu, aby se barva s podkladem dobře spojila. Kdybyste tak neučinili, mohlo by se stát, že by barva dlouho nevydržela a vy byste zbytečně ztráceli čas a peníze.

Železný kartáč? Ani náhodou! Lepší je proud vody

Kdysi dávno se nátěr z plechové střechy odstraňoval za pomoci železného kartáče. Dnes si však můžete tuto nepříjemnou a namáhavou práci odpustit. Mnohem lepší a vhodnější je wapka, tedy vysokotlaký čistič. Nezoufejte ani ve chvíli, kdy jí nevlastníte, ani jí nemá nikdo z vašich přátel. Wapku si můžete pronajmout v půjčovně nářadí. Wapka má velmi silný proud vody, a tím se z plechové střechy snadno odstraňují zbytky nátěru, prach, povrchová koroze, ale také další jiné nečistoty, které za ta léta střecha nastřádala. Když se na střeše objeví místa, která wapkou odstranit nejdou, nezůstává jiná možnost, než vzít do ruky ocelový kartáč či brusný papír a tyto místa očistit ručně. Ve chvíli, když je střecha kompletně zbavena starých barev a nečistot, je dobré vzít saponát a odmastit střechu roztokem ze saponátu. Opláchnutí střechy je tak dobré zase provést vysokotlakým čističem. Stačí k tomu však proud vody z hadice.

Sledujte předpověď počasí

Dříve, než se do samotného natírání pustíte, je lepší zkontrolovat, jaké počasí vás v následujících dnech čeká. Před samotným natřením musí být povrch střechy suchý, aby barva dobře zaschla. Je důležité, aby teplota neklesla pod pět stupňů Celsia. Natírat střechu se nedoporučuje ani v době, kdy mají být velká vedra a horka, kdy hrozí, že by teplota přesáhla padesát stupňů Celsia. Nátěr se má provádět v takové teplotě, kterou vám udává samotný výrobce. Myslete taky na to, že když je slunečné počasí, teplota střechy se výrazně může lišit od běžné teploty. Nově natřený povrch může také porušit rosa. Když se barva zarosí, ztrácí lesk a tak se objevuje světlejší odstín, který však nechcete. Když je střecha nově natřená, neprospívá jí ani déšť, proto se do natírání nepouštějte v létě, kdy se objevuje období bouřek a nikdy nevíte, kdy začne pršet. Jaké je tedy nejvhodnější období pro natírání plechové střechy? Konec léta a podzim, kdy není slunce intenzivní a počasí je prakticky stabilní.

Výběr barev

Obchody nabízejí široký sortiment nátěrových hmot, které jsou speciálně pro plechové střechy a poskytují jim ochranu dlouhodobě. Ani barvy nás dnes neomezují, kromě běžné červené, je k dispozici taky terakota, zelená světlá či tmavá, hnědá nebo taky šedá barva. Když je střecha očištěná, je možno použít dvousložkovou epoxidovou základní barvu. Na ni poté nanášíte dvousložkovou polyuretanovou vrchní barvu, která bude v totožném odstínu. Na trhu jsou však i nátěry, které můžete na střechu aplikovat i bez podkladové barvy.

Barvy, které jsou používány na plechové střechy, by měly udržet vysokou míru trvalé elasticity. Plechové střechy se totiž díky střídání teplot značně rozpínají a smršťují.

V dnešní době jsou nejoblíbenější barvy jednovrstvé, které vám ušetří námahu, váš čas i vaši peněženku. Tyto barvy pomáhají urychlit nátěry železných materiálů a taky povrchů, které jsou z lehkých a barevných kovů. V barvách se spojují vlastnosti základního antikorozního nátěru a taky vrchní barvy. Natření střechy vám tak zabere pouze jeden den a nemusíte tolik řešit počasí.

Potřebné náčiní

Plechovou střechu zvládnete natřít sami a to naprosto jednoduše. Nicméně pokud se necítíte na natření střechy, existují profesionální firmy, které si můžete najmout. Odborné firmy nanáší barvu nástřikem, nicméně můžou používat váleček nebo štětec, který je vhodný na akrylové barvy. Váleček se štětcem se spolu doplňují. Štětec se dostane na místa, kam váleček nedosáhne a opraví nedostatky a dovede práci k dokonalosti.

Rady výrobce? Dodržujte je!

Na barvě nešetřete a přichystejte si dostatečné množství barvy, která bude neředěná a promíchaná. Když barvu naředíte, téměř se vám nepodaří zachovat na celé střeše jeden totožný odstín. Natírejte velmi pečlivě, pozor na různé sváry, spoje a záhyby. Pokyny výrobce dodržujte, přesněji dodržujte technologické přestávky, schnutí i postup samotné aplikace. Když budete dodržovat postup, prodlouží se tak trvanlivost nátěru a díky tomu si zajistíte, aby ochranné složky správně fungovaly. Dodržení doporučené spotřeby a počtu předepsaných vrstev vám zaručuje, že nátěr má pak správnou tloušťku, povrchu dodává ochranu, kterou od toho čekáte.

O autorovi

admin

Přidat komentář