Jak na to Tipy a Triky

Jak na bourání nosné zdi?

Bourání nosné zdiVe chvíli, kdy si stavíte nový dům, vše záleží na vás, všechno je podle vašich představ. Starší byty či domy občas mají nějakou tu zeď, která se vám úplně nehodí, když jde o bydlení vašich snů. Výjimkou není ani to, že budete muset bourat zdi nosné. V tom případě je jasné, že základní cíl je zachovávat statistiku a bezpečnost domu. Co možná nevíte, je to, že se o to bude zajímat stavební úřad a do všeho vám mluvit.

Co je důležité před bouráním nosné zdi

Když budete bourat nosnou zeď, potřebujete k tomu kladiva a různé jiné náčiní. O tomto se rozhodně bavit teď nebudeme. Dříve, než se budete moci pustit k likvidaci starých cihel a panelů, čeká vás papírování a vyřizování mnoha věcí na stavebním úřadě. Abyste mohli bourat nosnou zeď, musíte mít stavební povolení. A abyste ho získali, potřebujete potřebné dokumenty a taky zaplatit příslušné poplatky. Takové rozsáhlejší rekonstrukce se musí pořádně promyslet a taky detailně připravit. Musíte ukázat, že rekonstrukce nebude mít žáden vliv na práva vašich sousedů, na životní prostředí či na celkovou statistiku domu. Stavební úřad také bude chtít kompletní popis toho, jaký je váš záměr. Tento popis bude zajímat i jiné orgány, ve formě projektu. Nutný je také posudek statika, který určuje, zda se nosná zeď zbourá či za jakých podmínek je bourání možné.

Majitelé domů a bytů proto provádějí zásahy do konstrukcí staveb bez toho, aby vše ohlásili úřadům. Když to tak uděláte, je to nelegální stavba a dostat můžete i pokutu. Vaši stavbu může nahlásit prakticky kdokoliv.

Jak bourat nosnou zeď

Samotný postup bourání zdi by měl být předem schválený jak statikem, tak i stavebním úřadem. Díky tomu pak nemusíte později přemýšlet o tom, jak to provedete. Rekonstrukci by vám měl navrhnout odborník, který také může navrhnout způsob provedení a to je pak nutné dodržovat. Bourání zdi není nic složitého, ale jako problém se může objevit to, že potřebujete zachovávat statistiku a další konstrukce domu. Pokud si nejste stoprocentně jistí, že sami bourání zdi zvládnete, je lepší si objednat odborníky a práci jim přenechat. Když ta neučiníte, hrozí vám porušení statistiky celého domu. To v bytovém domě není vůbec nic dobrého a to nejen pro vás, ale i pro další nájemníky. Bourání jde samozřejmě zvládnout i svépomocí, pokud se nebojíte.

Postup při bourání zdi

Nutností je, se ujistit, že zdí neprochází instalace. To je potřeba zjistit před bouracími pracemi. Když zdí prochází, je potřeba je odpojit, aby se nějak nepoškodili, popřípadě, aby nezpůsobili nějaké další škody. Instalaci musíte pak vybudovat jinde či ji zabudovat do nové zdi, kterou postavíte.

Je také důležité podepřít vodorovné nosné konstrukce, až do nejspodnějších podlaží budovy. Jakmile to budete mít, začněte bourat zdivo odshora, ve svislých pruzích. Překladové profily kovové můžete využívat ke zpevnění částečně vybourané zdi. Jednotlivý postup se však může lišit a to, pokud vybouranou zeď chcete nahradit zdí novou. Vycházet je dobré z vlastní projektové dokumentace.

O autorovi

admin

Přidat komentář