Stavbu komínu obvykle necháváte odborné firmě, která s tím má zkušenosti. Jestliže však chcete ušetřit nebo si to vyzkoušet sami, zvládnete to i svépomocí. Nutností je, abyste dodrželi technologický postup, který je správný. Jaký je ten postup? To prozradíme v článku.
Základ komínu je důležitý
Začátek stavby komína vyžaduje rovnou plochu, která je v úrovni podlahy. Základ tak odizolujete proti vlhkosti. Jakmile máte základ připraven, pokládáte na něj komínovou patu, nebo taky dvě komínové tvárnice, to podle toho, jaký krb chcete stavět.
Šamotová jímka a vložka
Jakmile máte komínovou patu tak do ní usaďte, do řídké malty, šamotovou jímku na kondenzát. Boční otvor musí směřovat do čela komínové paty, ten slouží k odvádění kondenzátu. Jímka a pata do sebe samy zapadnou. Čelní stranou do otvoru šamotové jímky pak vkládáte trubičku, která slouží k odvodu kondenzátu. Je nutné, aby tato trubička ústila do obdélníkového otvoru u dna komínové paty. Zámek šamotové jímky očistěte a na něj dejte spárovací hmotu. Spárovací hmotu si připravte v malém množství, protože vám pak zatvrdne.
Když šamotovou vložku očistíte, umístíte jí do komínové paty. Musí dobře sedět na jímce. Spárovací hmotu, která se vytlačí, odstraňujte vlhkým hadříkem. Povrch pak bude dokonale hladký.
Izolace a stavba základu
Když doinstalujete šamotové vložky, k ruce si připravte tepelnou izolaci, jednu desku. Tuto tepelnou izolaci pak přidejte k šamotové vložce pro přidání komínových dvířek. Nad dvířky desku nařízněte a to proto, abyste v místech mimo dvířka, mohli šamotové vložky dokola ovinout. Danou izolaci poté musíte zafixovat, aby se nerozvíjela a to drátem. Nyní přichází na řadu skládání prvních tvárnic. Aby dobře drželi a byli zafixované, vezměte si k ruce zdící maltu. Důležité je mít u sebe také vodováhu.
Stavba těla komínu
Stavba těla komínu je podobná jako stavba základu. Umístíte šamotovou vložku a poté jí obalíte izolací. Pak je důležité vnější tvarovku obezdít. Zámek šamotové vložky je nutno vždycky očistit, a opatřit jí pak spárovací hmotou. Je důležité, abyste měli hmoty dostatečné množství. Jaké to je? To poznáte tak, že když nasazujete další díl, dojde k částečnému vytlačení spárovací hmotu. Tu potom odstraníte. Tento postup opakujete do doby, než bude komín vysoký tak, jak potřebujete.
Prostup stropem a montáž hlavy
Podle toho, jaký typ komínové hlavy máte, usazujete danou krycí desku. Pro prostup střechou nebo stropem je nutné si vytvořit otvor. Podle materiálu je to o tři až pět centimetrů větší, než je průměr komínu. Do této spáry, která vám vznikla, se vkládá nehořlavá izolace.
Omítnutí, osazení dvířek a taky větrací mřížky
Když máte tělo komínu hotovo, můžete jej omítnout klasickou omítkovou maltou. Do této klasické omítkové malty, která je ještě vlhká, můžete usadit rámeček, který slouží pro komínová dvířka a taky rámeček, který je nutný pro ventilační mřížku. Když vše zaschne, nasadit můžete jak mřížku, tak i dvířka.
Řešení je lepší s někým konzultovat
Existují různé typy komínů a ty si taky vyžadují různá řešení. Výše popsaný návod tak nemusí být ten univerzální, podobně jako kterýkoliv jiný, který je k dispozici. Konkrétní řešení je vždycky mnohem lepší konzultovat s odborníkem, který vám poradí a pomůže. Díky tomu se tak vyhnete zbytečným komplikacím, které by vás mohli potkat.