Jak na to Ostatní Tipy a Triky

Jak odstranit rez

Jak odstranit rez
Napsala admin

Jak odstranit rezKov je materiál, který je vysoce odolný. Uplatňuje se tak v domácnostech, na zahradách a prakticky všude, kde si jen představíte. I když je kov odolný, není nezničitelný. Vlhkost a s tím i spojená rez umí kov pěkně nepříjemně potrápit. Naštěstí však se rzí se dá bojovat a to poměrně účinně. A ještě lépe se s ní bojuje, pokud je povrchová. Za pomoci několika triků tak snadno získáváte kovový předmět zpátky do původního stavu.

Mechanické odstranění rzi

Jestliže je rez hlouběji v povrchu či je plocha rzi rozsáhlejší, je určitě dobré zvolit poctivé mechanické odstranění. A to tedy broušením smirkovým papírem, kdy volíte hrubost podle aktuální potřeby, nebo také kovovým kartáčem. Pokud vlastníte vrtačku s brusným kotoučem, můžete použít i tu. Mechanickým odstraněním se odstraňuje rez a povrch se vyhlazuje. Poté jej můžete natřít a dát mu tak původní glanc.

Babské rady jak bojovat se rzí

Jestliže je rez drobnějšího charakteru a je povrchová, obejdete se i bez mechanického odstranění a často i bez speciálních přípravků. Boj se rzí můžete taky zvládnout za pomoci prostředků, které máte doma a najdete je běžně ve spíži. Překvapí vás, co dovede na první pohled obyčejný citron, ocet nebo taky kypřící prášek.

Jeden trik na odstranění rzi je, že předmět naložíte na dvě hodiny do nálevu. Ten se skládá z vody, octa a citrónové šťávy, kdy je poměr 111. Investujete do toho minimum financí, ale účinek je opravdu maximální. Vy se sami nenadřete a nálev se dostane i do špatně přístupných míst. Směs můžete použít nejen na rez, ale také na skvrny od rzi na keramice, na plastu či na oděvu.

Podobné účinky má i Coca Cola. Ta obsahuje kyselinu fosforečnou a velmi dobře si poradí se rzí. Namočte předmět do Coca Coly či dané místo několikrát za sebou polijte. Dočistěte drsnější stranou houbičky na mytí nádobí nebo jemnější drátěnkou.

Další možností je kypřící prášek, který se aplikuje přímo na kovový předmět. Nejdříve daný předmět navlhčete vodou a poté jej posypte kypřícím práškem, buďto celý nebo jen danou část). Hodinu poté vlhkou houbičkou, drsnější částí, předmět dočistíme a opět je bez známek rzi.

Pokud nemáte po ruce kypřící prášek, můžete sáhnout po jedlé sodě. Tu smíchejte s vodou a vytvoříte hustou pastu. Napatlejte jí na místo, kde je rez a po dvaceti minutách opláchněte. Když je rez ve větším rozsahu nebo v hloubce, postup můžete opakovat.

Chemické přípravky

Jestliže babským radám moc nevěříte, v drogeriích můžete koupit odrezovač. To je speciální přípravek, který je určený přímo k tomu, aby vás zbavil rzi. Bývá tekutý, ve formě pasty nebo ve spreji, takže si zvolíte podle toho, kam jej chcete aplikovat. Přípravky jsou velmi účinné a taky docela šetrné k předmětům. Využít je můžete také jako prevenci před korozí. A to jak pro zahradní potřeby, tak i pro auta, která jsou venku v dešti.

O autorovi

admin

Přidat komentář