Interiéry a design Místnosti, pokoje Tipy a Triky

Nezbytnosti, které patří do každého obývacího pokoje

Nezbytnosti, které patří do každého obývacího pokoje
Napsala admin

Obývací pokoj je nejfrekventovanější místnost a odehrává se v něm spousta činností. Od odpočinku s knihou nebo seriálem až po posezení s rodinou a přáteli. Moderní obývák je tak nejen funkční, ale také útulný. Co všechno v něm potřebujete, abyste si v něm mohli pořádně odfrknout?

Pohodlná sedačka jako středobod obýváku

Dovedete si představit obývák, ve kterém by chyběla pohodlná sedačka? Obývací pokoj je hlavně místo, kde relaxujeme, proto je pohodlné posezení základ. V případě, že máte dostatečně velkou místnost, zvolte klidně větší sedačku, kde se bez potíží natáhnete.

Při vybírání berte v potaz nejen velikost pokoje, ale také počet osob, které ji budou využívat a jestli si na ní budou hrát děti, nebo ji obývat i domácí mazlíčci. V takovém případě je potřeba vybírat odolné a snadno čistitelné čalounění.

Křeslo na čtení i sledování televize

Křeslo v obýváku oceníte jako doplňkové místo k sezení na pohovce, ale také jako samostatný kousek, ve kterém si vychutnáte svou chvilku klidu. Pokud si rádi čtete, doporučujeme křeslo s vysokou opěrkou hlavy, ze kterého vás nebude bolet za krkem.

Vhodný je například ikonický ušák, kterému se dříve dokonce říkalo čtenářské křeslo. Pokud se začítáte často a na dlouhou dobu, dejte si ke křeslu taburet, na který si pohodlně natáhnete nohy.

Konferenční stolek na odkládání

Mezi křeslem a sedačkou má své místo konferenční stolek, na který si odložíte kávu, něco na zub. Při jeho vybírání berte v potaz rozměry prostoru, do kterého přijde. Kolem stolku byste měli mít dost místa i na procházení. Pod stolek je vhodné umístit kusový koberec, který ochrání podlahu před poškrábáním, ale také je příjemný na nohy.

Dostatek (umělého) světla

Kolik přirozeného světla se do místnosti dostane, příliš neovlivníte. Ale i tmavý obývák zútulníte vhodně rozmístěným umělým osvětlením. Kromě centrálního světla pořiďte ještě lampu ke křeslu, abyste si mohli číst i po setmění. Ideální je teplé světlo, které zbytečně nenabuzuje. Nejlepší volbou je osvětlení se stmívačem, díky kterému si pohodlně nastavíte intenzitu podle nálady.

TIP: Inspirujte se v severském stylu bydlení a umístěte do obývacího pokoje světelné řetězy a lampiony, které působí velmi útulně.

Stěny v příjemných barvách

Výmalba nebo tapety by vždy měly ladit s barvou nábytku, aby celek působil harmonicky. Nejoblíbenější je neutrální šedá nebo přírodní béžová a zelená. Tmavší místnosti prozáří žlutá, do světlého obýváku se hodí královsky modrá, ale nemusíte se bát ani decentního množství černé. Vždy ale kombinujte maximálně dvě barvy nebo tón v tónu, abyste to nepřekombinovali.

Doplňky na zútulnění

Křeslo, sedačku, konferenční stolek i osvětlení už máte, teď už zbývá jen doladit detaily. Teplé plédy na křesle, které jsou připravené pro zimomřivce, nebo dekorativní polštářky na sedačce dodají obýváku tu správnou odpočinkovou atmosféru. Stejně tak svíčky nebo aromalampy.

Květiny na oživení

Světlé místnosti si vyloženě říkají o přírodní dekorace v podobě květin. Nejenže dodají pokoji svěží vzhled, ale některé druhy pokojových rostlin pomáhají čistit vzduch. A také pomáhají regulovat vlhkost v místnosti.

Květiny vybírejte na základě toho, jaké jim můžete poskytnou podmínky. Pokud máte okno na jižní stranu, stínomilným květinám se tam dařit nebude. Vhodné umístění je základ pěstitelských úspěchů.

O autorovi

admin

Přidat komentář