Dětský pokoj Jak na to Kuchyně Tipy a Triky

Jak na odhlučnění stropu?

Jak na odhlučnění stropu?
Napsala admin

Jak na odhlučnění stropu?Vadí vám hluk, který se line od sousedů nad vámi? Nebo chcete v jedné místnosti mít zkušebnu kapely a chcete jí odhlučnit?

Pak je pro vás důležité odhlučnění stropu. Předtím, než se vůbec pustíte do práce, je důležité si promyslet celou práci a najít tak vhodné řešení. Kdybyste tak neučinili, může se stát, že strávíte delší dobu izolováním, ale hluk se bude vracet stále.

Klid doma může zajistit izolace

Každý z nás občas potřebuje ticho a klid. Jenže domácnost se bez hluku neobejde. Jestliže vás obtěžuje a trápí hluk, který k vám přichází zvenčí, nebo nechcete své sousedy trápit svým hlukem, je dobré popřemýšlet nad tím, že si vytvoříte hlukovou izolaci. Taková hluková aplikace se dává přímo na strop nebo na stěny, podle toho, odkud hluk, který vás trápí, přichází.

Není však hluk jako hluk

Hluk, který se v patrových domech nebo bytech šíří je dvou druhů. A rozlišuje se to podle toho, jakým způsobem se šíří.

Prvním druhem je hluk, který se šíří po odrazu, tedy od překážek do stěn. Těmito stěnami se pak také rozšiřuje dál, do dalších bytů. Tento druh hluku vzniká při provozu elektroniky, při práci s předměty nebo při běžné konverzaci. Odolnost stavby, především její míra se tak udává veličinou, která se nazývá vzduchová neprůzvučnost.

Druhým druhem je hluk, který vznikne přímo na podlaze. Je to tedy různé kroky, přesouvání nábytku, klapot podpatků, dupání, běh, pády různě těžkých předmětů a podobně. Odolnost stavby je zde vyjádřena kročejovou neprůzvučností. Tato veličina ukazuje schopnost stavby, stavebních prvků nebo jednotlivých částí budov, eliminovat přenos kročejového zvuku, který se ozývá mezi místnostmi.

Jakou izolaci použít? Jaká se hodí?

Pro to, abyste své stěny odhlučnili, se nejvíce používají levné polystyrenové desky, trvanlivější a taky odolnější sádrokartonové desky a navíc v kombinaci s minerální vlnou. Pokud máte dřevěné obložení, kombinují se korkové desky s minerální vlnou.

Když odhlučňujete strop, skvěle se vám budou hodit moderní a akustické podhledy a taky obklady. Ty totiž umí dobře zabránit šíření zvuku a hluku mimo danou místnost. Při odhlučnění stropu také můžete využívat sádrokartonové desky, které jsou perforované. Jsou to desky, které jsou zezadu opatřené látkou, která je akusticky opatřená. Látce se říká vlies.

Lepší jsou komplexní řešení

Jestliže vám vadí dupání nebo skákání dětí, které mají sousedé nad vámi a podle vás vše vyřeší jen izolace stropu, je lepší myslet komplexněji a zvolit řešení, které je komplexní. Stropy jsou totiž se stěnami propojené a tak by vám toto částečné řešení nepřineslo výsledek, na který čekáte, ale vyřešilo by to problém jen částečně. Hluk tedy bude menší, ale nezmizí úplně. On totiž kročejový hluk je přenášen i pomocí obvodových zdí.

Porada s odborníkem je dobrá

Jestliže nemáte stoprocentní jistotu a to jak ve výběru materiálu, tak v řešení izolace, raději si nechte poradit od odborníka. Popřípadě svěřte všechno odhlučnění přímo do jeho odborných rukou.

O autorovi

admin

Přidat komentář