Objevují se u vás v domě nebo v bytě nevítaný hmyz, který má ploché tělo? Pravděpodobně to budou ploštice, což je podřád polokřídlého hmyzu. Ten obsahuje až čtyřicet tisíc různých druhů hmyzu. Můžete doma tedy nacházet zástupce, kteří mají různé tvary, různé barvy a jsou také různě velcí. Žádný takový zástupce není doma nijak vítaný, tento hmyz vás tak obtěžuje nejen svou přítomností, ale také typickým zápachem a některé druhy mohou způsobovat bodnutí, které je nepříjemné.
Jak se poznají ploštice?
Jak bylo výše zmíněno, ploštic existuje několik druhů. Existují suchozemské, vodní. Mohou být drobné velikosti, nebo taky dost velké. Mezi ty známější druhy patří ruměnice pospolná, vroubenka americká, vodoměrka štíhlá, bruslařka obecná, kněžnice trávozelená,splešťule blátivá. Mezi ploštice se také řadí štěnice domácí, které jsou pro člověka velmi nebezpečné. Právě tyto štěnice obecné se v lidských domech objevují nejčastěji a oblíbenou potravou jim je lidská krev.
Štěnice domácí
Drobný plochý hmyz červenohnědého zbarvení, to jsou štěnice domácí. Díky své tloušťce se umí schovat i v těch nejmenších skulinkách. Co se týče velikosti, jsou největší samice, které měří čtyři až šest milimetrů na délku a na šířku tři milimetry. Štěnice jsou noční živočichové, takže přes den je vůbec nezahlédnete. Štěnice jsou velmi nepříjemné a živí se lidskou krví, nebo krví teplokrevných živočichů. Jejich kousnutí je nepříjemné a často nebezpečné. Následky bodnutí jsou podobná těm, která způsobují komáři. Místu bodnutí zarudne a svědí. Štěnice obvykle žádné nemoci nepřenáší, takže ohrožení dál nehrozí.
Štěnice v bytě
Když máte v domě štěnic hodně, cítíte typický zápach. Jinak po sobě, kromě bodnutí na kůži, nezanechávají žádné stopy. Tyto bodnutí jsou často lidmi zaměňována za komáří štípnutí nebo taky za výskyt ekzému.
Přítomnost štěnic nijak nesouvisí s čistotou, takže je mylné si myslet, že u vás nemají štěnice šanci. Stačí jen, abyste si samičku přivezli ze služební cesty, z dovolené a problém je hned. Pokud bydlíte v bytě, může k vám přejít i od sousedů.
Jak se štěnic zbavit?
Štěnice umí přežít bez potravy i několik měsíců, takže řešení, že odjedete na dovolenou, nezafunguje. Repelenty jsou jen velmi málo účinné a zaženou je spíše do ústraní, nezlikvidují je. Nehrajte si na hrdiny a zavolejte odborníky, kteří provedou deratizaci pomocí specializovaných přípravků a to na všech typických místech, kde se tito parazité objevují a také, kde se objevují jejich vajíčka. A jaká jsou oblíbená místa pro štěničí obydlí? Švy matrací, postelové rošty, rámečky zásuvek a podobně.