Bazény, Sauny Dětský pokoj Jak na to Koupelny, WC Kuchyně Radíme a šetříme Tipy a Triky

Jak na montáž sádrokartonu na strop

Jak na montáž sádrokartonu
Napsala admin

Jak na montáž sádrokartonuChystáte se oživit strop tím, že do něj zabudujete osvětlení? Nebo chcete ukrýt kabely pod stropem? Či si chcete zlepšit zvukovou a tepelnou izolaci?

Nebo máte zkrátka moc vysoké stropy a chcete je snížit? Ať už je to jakkoliv, čeká vás montáž sádrokartonových podhledů. Nevíte jak na to? Není třeba si zoufat, my vám poskytneme návod, který vám pomůže.

Než vůbec s montáží sádrokartonu začnete

Ještě dřív, než se vůbec pustíte do montáže, je určitě dobré vědět, kde všude ve stropě máte instalace. V pokoji si vyměřte a vyznačte na všech stěnách polohu budoucího podhledu. A to tak, aby to bylo všude stejně vzdálené od vašeho stropu. Je čas na přípravu UD profilů, na ty dejte napojovací těsnění. T dokáže zmírnit nežádoucí zvuky konstrukcí. Po UD profilech přichází na řadu připevňování vrutů ke stěnám. Poté se rozmístí stavící třmeny. CD profily (ty můžete například nahradit dřevěnými latěmi) umístíme kolmo k UD profilům a ve třmenech CD profily pořádně zafixujeme. Mezi strop a CD profily se pak vkládá minerální vata, což je izolace.

Montáž sádrokartonu

Přichází na řadu finální krůček a to instalace sádrokartonových desek. Každá jednotlivá sádrokartonová deska se připevňuje k CD profilům a připevňuje se za pomoci samořezných šroubů. Měla by se také dodržovat maximální vzdálenost mezi šrouby. Ta by neměla přesáhnout vzdálenost sedmnáct centimetrů. Podhledy, které mají do třiceti metrů čtverečních můžete připevňovat šrouby taky k obvodům UD profilů. Co je důležité, že desky nesmí tvořit křížové spáry. Co to je? Jednotlivé kusy se totiž nesmí překrývat a to o jeden CD profil minimálně.

Co dělat dál?

Jakmile máta strop pokrytý sádrokartonovými deskami, je na řadě spárování. Spárovací tmel kryje mezery mezi deskami, ale také pomáhá skrývat hlavičky vrutů. Zajišťuje se tak to, že výsledek bude krásný a hladký. Aby se spoje vyztužili, můžete sáhnout po skelné nebo papírové pásce. Když první vrstva tmele částečně zatvrdne, přidáme druhou vrstvu tmele. Tmelené plochy potom vybrousíme a to do hladka. Můžete také sádrokarton nepenetrovat a to pomocí základního nátěru. A co teď? Teď přichází finálová povrchová úprava. Tedy to, že to vše natřete klasickým nátěrem.

Sádrokartonové desky, typy

Na trhu je hned několik sádrokartonových desek. Existují v barvě bílé, které jsou nejčastější, ale dnes už jsou k dispozici i například v barvě zelené. Existují také potisky desek. Bílý sádrokarton s modrým potiskem se hodí převážně pro ložnice či obývací pokoje, naopak bílý sádrokarton s červeným potiskem protipožární vlastnosti vylepší. Takovéto desky pomáhají zvyšovat celkovou odolnost budovy proti požáru. A to až o třicet až devadesát minut v hořlavé třídě.

Když si zvolíte zelený impregnovaný sádrokarton, který má modrý potisk, umístíte jej nejčastěji do koupelen, protože je určen pro vlhké místnosti. Vysoké protipožární vlastnosti pak zajistí zelený impregnovaný sádrokarton s červeným potiskem. Zvýšit odolnost proti požáru také můžete zvyšovat a to za pomoci protipožárních nátěrů. Podobně také zvyšujete pronikání vlhkosti, když použijete speciální protiplísňové nátěry.

O autorovi

admin

Přidat komentář